Technický týdeník č. 17/2019

Prudký pokles objednávek výrobních strojů – mnoho sektorů se zdráhá investovat

Německý průmysl výrobních strojů se řadí mezi pět největších specializačních skupin strojírenského sektoru. Poskytuje výrobní technologie pro aplikace v oblasti obrábění kovů pro všechny průmyslové obory a zásadně přispívá k prosazování inovací a zvyšování produktivity průmyslu jako celku. Vzhledem k jeho absolutně klíčové roli pro průmyslovou výrobu je jeho vývoj důležitým indikátorem ekonomické dynamiky průmyslu jako takového. V roce 2018 zaměstnával 73 500 pracovníků (roční průměr 2018, za společnosti nad 50 pracovníků) a vyprodukoval stroje a servis v hodnotě 17,1 mld. euro.

Zakázky, které obdržel německý průmysl výrobních strojů ve druhém čtvrtletí 2019, byly o 22 % nižší než ve stejném období loňského roku. Zakázky z Německa klesly o 28 %. Ze zahraniční bylo zakázek méně o 18 %. Za celé první pololetí klesly zakázky o 21 %. Domácí prodej byl v tomto období nižší o 19 %, zahraniční o 23 %.

Ve druhém čtvrtletí byly zakázky opět o více jak dvacet procent pod vysokými loňskými hodnotami“ říká Dr. Wilfried Schäfer, výkonný ředitel VDW (Asociace německých výrobců výrobních strojů) z Frankfurtu nad Mohanem, když komentuje tyto výsledky. „V dopadech na výrobní základnu již nelze dále zpochybňovat faktor globálního poklesu investic do strojů a zařízení“ pokračuje Schäfer.

Průmysl výrobních strojů není imunní vůči vlivům, které jsou výsledkem prudkých turbulencí globální ekonomiky jako celku a jež jsou v současné době předmětem tolika diskusí.

Jsme na stejné lodi jako ostatní hlavní mezinárodní dodavatelé. Zakázky na výrobní stroje kolabují celosvětově. Mnoho zemí musí nyní platit cenu za téměř každodenní mezinárodní spory mezi politiky“ říká Schäfer.

 Sektor výrobních strojů je čistým dodavatelem investičního zboží a zařízení pro průmysl, a jako takový je vystaven dopadu slabé poptávky v hlavních zákaznických sektorech, strojírenství a automobilovém průmyslu. Ten navíc prochází dlouhým obdobím nejistoty v důsledku procesu transformace směrem k novým technologiím pohonu, a proto omezuje investice.

 Mezi hlavními dodavateli si evropští výrobci stále ještě vedou nejlépe. Zakázky z eurozóny spadly za 6 měsíců „jen“ o 5 %, zatímco zakázky ze zemí mimo eurozónu se snížily o 28 %

 

 

 

 

 

 

sst

© 2015 SST

webdesign
COMPEA, s.r.o.