Technický týdeník č. 06/2017

Indická výstava obráběcích strojů s mezinárodní účastí IMTEX 2017 spojená s Mezinárodní výstavou obráběcích nástrojů a nástrojových systémů TOOLTECH 2017 (pokračování)

Pan Carboniero ale také potvrdil, že stále větší množství strojů se exportuje z Indie do Itálie. Svaz UCIMU je na indickém trhu přímo přítomen v rámci projektu „PLATFORM INDIA“, který má za cíl poskytovat poradenskou činnost italským firmám, které se rozhodly založit výrobní pobočku v Indii, a UCIMU rovněž podporuje “Italian Technology Center“ v Pune. Pan Carboniero také řekl, že na indickém trhu je aktivních více než 10 významných italských investičních společností. Na letošním veletrhu IMTEX se představilo 22 italských vystavovatelů obráběcích strojů.

K aktuální situaci na indickém trhu se vyjádřil i pan Yoji Ishimaru, prezident japonského svazu JMTBA, který s nadšením přijímá vědecké a technologické výzvy a podporuje japonské výrobce obráběcích strojů na globální bázi. Podle něho roste indická ekonomika nejrychleji za poslední roky a poptávka po obráběcích strojích na indickém trhu stále roste. Pan Ishimaru očekává, že tento trend se bude v budoucnu ještě zvyšovat. Japonští výrobci oceňují kvalitu indických softwarových inženýrů a právě zde vidí pan Ishimaru obrovskou příležitost pro spolupráci.

V současné době vzniká v Indii velké množství společných podniků, které zakládají firmy z Německa, Itálie, Španělska a Japonska. Vše se odehrává pod dotačním programem indické vlády „Make in India“. Indické firmy takto získávají velmi významné know-how, kvalita jejich strojů rychle roste a zahraniční firmy se tímto způsobem dostávají k velkým zakázkám nejen na indickém trhu, ale na trzích v celé jihovýchodní Asii. Jako příklad lze uvést japonskou investici do společného podniku Toyoda Micromatic Machinery India Pvt. Ltd. Tato společnost vyrábí brusky a specializuje se zejména na broušení vaček. Většinu produkce z Indie vyváží do Thajska, Malajsie a Indonésie.

Mezi přední indické výrobce obráběcích strojů určitě patří společnost Jyoti CNC Automation Ltd. Společnost byla založena v roce 1988, vyniká kvalitními vývojovými inženýry a zaváděním technologických inovací. Společnost výrazně kvalitativně poskočila v roce 2007, kdy koupila významnou francouzskou společnost HURON GRAFFENSTADEN S.A.S. Tím získala nejen potřebné know-how pro svůj další rozvoj, ale také rozsáhlou prodejní síť HURONu a pobočky v Německu a v Kanadě. Na letošním IMTEXu se společnost Jyoti představila na ploše 1 426 m2, kde vystavovala celkem 26 strojů. Pan P. G. Jadeja, prezident a výkonný ředitel společnosti, na tiskové konferenci řekl, že je velmi pyšný, že v indických zbrojovkách, kde se klade velký důraz na kvalitu a přesnost výrobních strojů, dnes pracuje více než 450 CNC strojů od firmy Jyoti. Společnost Jyoti CNC Automation Ltd. je v současnosti už globálním hráčem, se kterým se musí na světových trzích počítat a jehož význam v budoucnu určitě dále poroste.

V mezinárodním pavilonu národních asociací se letos sešly všechny významné asociace. Vedle SST tak návštěvníci veletrhu mohli navštívit například stánky IMTMA – Indian Machine Tool Manufacturer´s Association (Indie), AMT – The Association for Manufacturing Technology (USA), CMTBA – China Machine Tool & Tool Builders Association (Čína), TAMI – Taiwan Association of Machinery Industry (Taiwan), UCIMU – Sistemi Per Produrre (Itálie), VDW – German Machine Tool Builders´ Association (Německo), JMTBA – Japan Machine Tool Builders´ Association a také CECIMO – European Association of the Machine Tool Industries.

Jednotlivé svazy samozřejmě propagovaly veletrhy, které jsou v centru jejich zájmu. Na informačním stánku Svazu strojírenské technologie byl aktivně propagován Mezinárodní strojírenský veletrh Brno 2017. Zájem o letošní ročník veletrhu projevilo skutečně mnoho indických výrobců strojů a chtěli znát podrobnosti, hlavně o možnostech své účasti. Veletrh MSV je mezi indickými vystavovateli známý, a to především po ročníku MSV 2012, kdy byla Indie oficiálním partnerem veletrhu.

Za indickou stranu by se garantem a organizátorem eventuální přítomnosti indických firem na veletrhu MSV 2017 měla stát agentura EEPC India, se kterou o tomto projektu opakovaně jednal i pan velvyslanec Milan Hovorka. Bude zajímavé sledovat, kolik indických vystavovatelů do Brna nakonec opravdu přijede. Pokud se naplní všechna očekávání a předpoklady, tak by jejich počet měl překročit magickou číslovku sto, což by byl krásný výsledek a současně velké uznání důležitosti a prestiže Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

Obráběcí stroje patří k významným položkám českého vývozu do Indie. Jednotlivé české firmy se prezentují na indickém trhu s většími či menšími úspěchy, některé už celou řadu let, zatímco jiné se zde teprve začínají prosazovat. V Indii je kvalita českých obráběcích strojů známá, což přispívá k úspěchu tohoto druhu strojírenských výrobků u indických odběratelů. Konkurence je však na lukrativním indickém trhu velice silná a bez přítomnosti na výstavách jako je IMTEX by české obráběcí stroje z povědomí indické odborné veřejnosti dříve či později zmizely. Účast českých firem na letošním ročníku veletrhu IMTEX určitě přispěla k dalšímu zviditelnění českého průmyslu na indickém trhu a pokud bude indická ekonomika růst i v dalších letech, což se očekává, tak čeští exportéři mohou počítat s vyšším počtem objednávek od indických obchodních partnerů i v oboru obráběcích strojů.

Veletrh IMTEX 2017 a českou přítomnost na něm nelze hodnotit jinak než jako velmi úspěšné. Je dobře, že české strojírenské podniky znovu začínají hodnotit Indii jako trh, který by pro ně mohl být velkým přínosem. Vždyť v minulosti Indie patřila mezi “výkladní skříně“ českého strojírenství. Češi dokázali v Indii postavit celé strojírenské výrobní provozy a české strojírenství má tudíž v této zemi stále velmi dobrý zvuk.

 

sst

© 2015 SST

webdesign
COMPEA, s.r.o.