Technický týdeník č. 3/2025
Odborný seminář Digitální a zelená transformace ve výrobní technice: hrozby a příležitosti
V rámci projektu Technologická platforma strojírenská výrobní technika proběhl dne 6. 2. 2025 odborný seminář, jehož cílem bylo veřejné představení Akčního plánu pro digitální a zelenou transformaci v oboru obráběcích strojů. Na realizaci semináře, který byl současně i setkáním technických a výrobních ředitelů členských firem Svazu strojírenské technologie, se v odborné spolupráci podíleli odborníci z Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze, Ústavu výrobních strojů a zařízení (RCMT), Společnosti pro obráběcí stroje a Svazu strojírenské technologie. Odbornými garanty semináře byli Ing. Jan Smolík, Ph.D. a doc. Ing. Petr Kolář, Ph.D. Seminář proběhl v prostorách ČVUT v Horské ulici na Praze 2.
Odborný workshop byl zahájen oceněním 6 vítězů soutěže Společnosti pro obráběcí stroje (SpOS). Společnost byla založena v roce 1994 a je zájmovým sdružením institucí, firem a jednotlivců působících v oblasti obráběcích strojů. Jedním z dlouhodobých úkolů této instituce je vzdělávání nadcházející generace pracovníků technických oborů a šíření nejnovějších poznatků mezi odborníky. Společnost je mimo jiné strategickým členem Technologické platformy Strojírenské výrobní techniky (TP SVT) a je zaměřena na vzdělávání a tvorbu strategií oboru a koncepcí jeho dalšího rozvoje.
Smyslem vyhlášené soutěže je zainteresovat studenty na řešení témat diplomových a doktorských disertačních prací v oblasti obráběcích strojů a technologií a prezentovat nejlepší výsledky práce mladých lidí vzdělaných v oboru obráběcích strojů a technologií. U prací se hodnotí aktuálnost řešeného tématu, zvolený postup a úroveň vlastního řešení, komplexnost řešení, využitelnost výsledků pro průmyslovou praxi nebo navazující výzkum, kvalita a srozumitelnost zpracování.
Následným bodem programu byla vzpomínka na nedávno zesnulou významnou osobnost oboru Machine Tools, Ing. Jana Rýdla. Ing. Jan Smolík, Ph.D. vyzdvihl ve svém emotivním projevu jeho odborné, manažerské a především lidské kvality, díky kterým se stal doslova ikonou českého strojírenství.
Další vystoupení patřilo předsedovi Řídicího, místopředsedovi Výkonného výboru TPSVT a řediteli SST Ing. Ivo Červenkovi. Ten seznámil auditorium s aktuálními statistickými daty z oboru MT. Díky členství SST v Evropské asociaci výrobců obráběcích strojů a technologií CECIMO mohou členské firmy SST i TPSVT získat informace o současné pozici českého strojírenství v evropském i světovém srovnání a tím i s jeho konkurenceschopností.
Právě na toto kritérium úspěšnosti navazuje základní materiál semináře Akční plán pro digitální a zelenou transformaci v oboru Machine Tools – Digitální a zelená transformace jako strategické téma konkurenceschopnosti, který přednesl Ing. Jan Smolík, Ph.D. Digitalizací pro výrobu se pak ve svém vystoupení zabýval Ing. Jiří Švéda, Ph.D.
Moderní horizontka – stroj, software, informační a komunikační technologie, to bylo téma pro technického ředitele akciové společnosti TOS Varnsdorf Tomáše Kozloka. Atraktivního tématu umělé inteligence se ujal Ing. Štěpán Fiala, Ph.D. z RCMT ČVUT (AI pro využití dat snímaných z výroby).
Jeho kolega z RCMT Ing. Pavel Zeman, Ph.D., zvolil ekologické téma Snižování spotřeby energie a uhlíková stopa při obrábění. Program semináře zakončil doc. Ing. Petr Kolář, Ph.D. referátem na téma Možnosti financování vývoje v oblasti twin transition a AI prostřednictvím přístupu do evropských programů.
Řada přítomných účastníků semináře – celkem se jich prezenčně registrovala celá stovka a k nim se připojilo ještě dalších 60 zájemců online - se na závěr zúčastnila komentované prohlídky laboratoří výzkumného centra RCMT ČVUT.