Technický týdeník č. 18/2024
Setkání obchodních ředitelů Svazu strojírenské technologie ve Vyškově
Ve dnech 21. – 22. listopadu 2024 hostila společnost HESTEGO, a.s., setkání obchodních ředitelů členských firem SST.
Krátce před polednem zahájil program setkání Ing. Ondřej Vintr, výkonný ředitel společnosti HESTEGO, který účastníky přivítal a představil jim hostitelskou společnost.
HESTEGO a.s. je moderní firma evropské úrovně a řadí se k největším výrobcům a dodavatelům kompletního sortimentu ochranných prvků pro obráběcí, tvářecí a další průmyslové stroje. Mezi hlavní produkty výrobního portfolia patří jak teleskopické kryty, tak kapotáže a vnější krytování celých strojů.
Firma byla založena v roce 1995, má dlouholetou tradici, zkušený tým odborníků a moderní výrobní základnu s aplikací nejnovějších výrobních technologií zaručující vysokou kvalitu výrobků a poskytovaných služeb. HESTEGO a.s. se specializuje na vývoj, výrobu, prodej a servis průmyslových ochranných komponent. Zvláštní důraz je kladen na odbornou pomoc při návrhu technických řešení výrobků. V oboru strojírenství firma poskytuje komplexní služby pro dodávky zákaznických celků využívajících technologií laserového řezání, vysekávání, ohraňování a ohýbání, manuálního a robotického svařování, broušení a práškového lakování. Součástí výrobního procesu je i montáž a balení do tavné fólie.
Divize kapotáží strojů se zabývá vývojem a výrobou vnějšího krytování strojů.
Díky dlouhodobým zkušenostem v oblasti konstrukce a vývoje zejména teleskopických krytů a dalších komponentů obráběcích strojů, a také dlouhodobé spolupráci s technickými univerzitami v České republice, s Českým vysokým učením technickým v Praze a Vysokým učením technickým v Brně, a dále s Výzkumným centrem pro strojírenskou výrobní techniku a technologii (RCMT) v Praze, je firma schopna nabídnout taková technická řešení, která jsou nejen cenově dostupná a v maximální míře naplňují požadavky a očekávání zákazníka, ale jsou plně konkurenceschopná ve srovnání se zahraniční špičkou v oboru.
Firma pravidelně prezentuje své výrobní portfolio na významných mezinárodních veletrzích. Jen v roce 2024 to bylo BIEMH 2024 v Bilbau, IMTS 2024 v Chicagu, AMB
ve Stuttgartu a samozřejmě MSV v Brně. Společnost HESTEGO se navíc už šestkrát za sebou umístila mezi třemi nejlepšími v žebříčku TOP Zaměstnavatel regionu.
S výrobním provozem společnosti se účastníci setkání obchodních ředitelů seznámili v průběhu komentované prohlídky.
Ředitel SST Ing. Ivo Červenka shrnul ve své prezentaci nejnovější statistické údaje ilustrující aktuální stav oboru obráběcích a tvářecích strojů u nás a v Evropě. Vycházel přitom z podkladů poskytnutých Evropskou asociací průmyslu výrobních strojů a příslušných technologií CECIMO a odborného hodnocení prestižní společnosti Oxford Economics.
Prezentace Ing. Igora Vyorala a Mgr. Jany Márové ze společnosti PROFIMA EFFECTIVE s.r.o. přiblížila účastníkům setkání dva projekty, kterých se účastní členské firmy SST. Prvním z nich je projekt Profesní vzdělávání (měkké a manažerské schopnosti v oboru ekonomika, účetnictví, právo, technické a jazykové kurzy), výzva 40, a druhým DIGI vzdělávání – IT kurzy a Průmysl 4.0., výzva 101. Potěšitelné je, že účastníci vzdělávacích kurzů vyjádřili v rámci ankety s průběhem a úrovní kurzů naprostou spokojenost.
Odpolední blok vystoupení zahájil Ing. David Rebhán, obchodně - technický manažer společnosti Narran, s.r.o. Jedná se o českou firmu, která byla založena v roce 2013 za účelem vývoje a výroby laserových systémů, automatizace, stavby jednoúčelových strojů a prodeje laserových zařízení především zahraničních výrobců. Pracovní tým zkušených odborníků dovede vytvořit komplexní řešení pro jakéhokoliv využití laseru od počáteční myšlenky zákazníka po sériovou výrobu. Zaměstnanci mají zkušenosti se všemi typy laserových aplikací a s možnostmi využití laseru od čištění povrchů, přes gravírování materiálů, až po svařování. Zařízení na míru, instalace stroje u zákazníka a kvalitní záruční i pozáruční servis jsou samozřejmostí.
V rámci setkání obchodních ředitelů dostala prostor k prezentaci také společnost JKG Czech & Slovakia Pilots s.r.o. Tato česko-slovenská firma disponuje parkem doprovodných a technických vozidel pro nadměrnou i nadrozměrnou přepravu. Její pracovníci zajistí potřebná povolení, naplánují trasu pohybu nákladu a ve spolupráci s policií průběžně kontrolují průjezdnost a bezpečnost přepravy.
Společnost pro obráběcí stroje je zájmové sdružení institucí, firem a jednotlivců působících v oblasti výroby a využití obráběcích strojů. Byla založena v roce 1994 a od té doby se významně podílí na rozvoji celého oboru. Společnost, mezi jejímiž členy nechybí zástupci největších technických univerzit i nejvýznamnějších firem v oblasti MT, podporuje rozvoj vývoje, výroby a použití obráběcích strojů v České republice se záměrem účinně pomáhat našemu průmyslu k dosažení vysoké úrovně a k výraznému zvýšení podílu České republiky na světové produkci obráběcích strojů.
Jedním z jejích dlouhodobých úkolů je také vzdělávání nadcházející generace pracovníků technických oborů a šíření nejnovějších poznatků mezi odborníky. SpOS se snaží toto poslání naplňovat na několika frontách. Firmy sdružené ve SpOS jsou automaticky členy Výkonného výboru společnosti, a mohou tak oborové vzdělávání svých zaměstnanců ovlivňovat. SpOS je též strategickým členem Technologické platformy Strojírenská výrobní technika (dále TP SVT), která je zaměřena také na vzdělávání a je významnou součástí oboru. Propojuje odborné pracovníky v rámci strategie oboru, integruje a pomáhá se vzděláváním ve firmách. Společnost aktivně spolupracuje s řadou zahraničních institucí a společností obdobného zaměření, díky čemuž se dobře orientuje v nejnovějších trendech v oboru a ve spolupráci s TP SVT spoluvytváří koncepce jeho dalšího rozvoje.
Hlavní aktivitou probíhajícího projektu TPSVT V je Akční plán pro digitální a zelenou transformaci, který na setkání představil pracovník RCMT Ing. Tomáš Holkup, Ph.D. Digitalizace je trendem, který zahrnuje řadu témat. K hlavním oblastem, které primárně souvisejí se strojírenskou výrobní technikou, patří:
- Sběr dat a datový management
- Propojení zařízení do internetu věcí (IoT).
- Rozvoj distribuované výroby a pružné podnikové provozní strategie.
Digitalizaci v kontextu strategických témat je nutno chápat jako řešení, které je předpokladem pro navazující využití dat v konceptu chytré výroby.
Zelená transformace v oboru strojírenské výrobní techniky je nahlížena optikou dvou hlavních tematických oblastí, kterým je nutno se věnovat. První tematickou oblastí je snižování spotřeby energie a uhlíkové stopy a druhou je využití principů cirkulární ekonomiky. Obě tyto tematické oblasti sdružují řadu výzev a příležitostí, které budou využity pro budoucí konkurenční výhodu.
Poslední blok prezentací byl na setkání ředitelů věnován informacím o výstavách a veletrzích v letech 2024 a 2025, které přednesl Ing. Bedřich Musil, stejně jako zprávu o letošním ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a zahájených přípravách veletrhu EMO Hannover 2025.
Společná večeře pro účastníky setkání byla připravena v příjemném prostředí golfového resortu Austerlitz ve Slavkově a byla jako obvykle příležitostí k pokračující diskusi o přednesených tématech.