Technický týdeník č. 16/2024
Akční plán Evropské unie pro řešení nedostatku pracovních sil a dovedností
CECIMO, soustředěné na rozvoj evropských výrobních technologií, vítá přijetí Akčního plánu EU pro řešení nedostatku pracovních sil a nízké kvalifikace. Tento zásadní politický krok řeší významný problém pro zpracovatelský průmysl, kterým je přetrvávající nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Ten brzdí evropskou produktivitu, konkurenceschopnost a zavádění inovací a v konečném důsledku brání ekonomickému růstu. Jako signatář Paktu pro dovednosti, celoživotní vzdělávání a zvyšování kvalifikace vnímá CECIMO tuto strategii nejen jako cestu ke zmírnění nedostatku pracovních sil a dovedností, ale také jako formu podpory digitální a ekologické transformace podniků.
Pro dosažení cílů tohoto akčního plánu bude rozhodující úzká spolupráce Evropské komise, vlád členských států, zástupců průmyslu a sociálních partnerů. Ačkoli je politika zvyšování úrovně dovedností záležitost primárně vnitrostátní, koordinované evropské reformy, zahrnující trhy práce, systémy vzdělávání a odborné přípravy a politiku mobility, mohou ovlivnit politický cyklus EU 2024-2029 a formovat vnitrostátní politiku členských zemí EU. Zvláštní pozornost by měla být věnována využití Evropského sociálního fondu+ (ESF+), aby byli zaměstnavatelé motivováni k poskytování vzdělávacích příležitostí pro své zaměstnance, čímž by se zlepšila funkčnost jednotného trhu EU a podpořila větší koordinace a spolupráce mezi členskými státy.
Kritické oblasti, na které je třeba se zaměřit při odstraňování nedostatku dovedností
1.Sladění politických priorit s financováním EU
Pro maximalizaci dopadu akčního plánu EU je důležité zlepšit využívání prostředků Evropského sociálního fondu plus (ESF+). To zahrnuje poskytování finančních pobídek zaměstnavatelům, aby investovali do zvyšování a rekvalifikace svých zaměstnanců. Sladěním financování z ESF+ s politickými prioritami stanovenými v procesu evropského semestru můžeme zajistit, že zdroje budou směřovat k nejnaléhavějším potřebám, čímž se zvýší účinnost vzdělávacích iniciativ a podpoří se tak trvalý rozvoj kvalifikované pracovní síly. Například ve Francii financují podniky učňovské a počáteční odborné vzdělávání prostřednictvím daně z odborné přípravy. Společnosti nabízející školicí programy a získávají pro ně finanční podporu, přičemž výdaje na školení si mohou odečíst z daní, což motivuje k dalším investicím do rozvoje dovedností.
2.Koordinované reformy vzdělávání a odborné přípravy:
Koordinované reformy v oblasti vzdělávání a odborné přípravy vyžadují jednotný přístup členských států. Mezi klíčové priority patří posílení základních dovedností během počátečního vzdělávání se zaměřením na digitální a ekologické kompetence a snížení míry předčasného ukončování školní docházky. Rozšíření úlohy učňovské přípravy je zásadní pro zvyšování a rekvalifikaci dospělých pracovníků a zároveň pro zajištění průběžné aktualizace učebních osnov s ohledem na vyvíjející se potřeby trhu práce. Stejně zásadní je posílení rámců odborného vzdělávání a přípravy (VET), aby vyhovovaly požadavkům specifickým pro dané odvětví.
3.Usnadnění mobility a migrace pracovních sil
Usnadnění mobility a migrace pracovních sil je zásadní podmínkou, což je ostatně zdůrazněno v akčním plánu. Klíčové zůstává úsilí o podporu mobility, zejména prostřednictvím digitalizace. Evropský orgán pro pracovní záležitosti (ELA) by měl hrát vedoucí úlohu při usnadňování digitálních procesů s cílem posílit výměnu zkušeností a osvědčených postupů mezi členskými státy. CECIMO podporuje zřízení rezervy talentů EU s automatizovanými možnostmi vyhledávání. Tato inovativní platforma by podpořila efektivní spolupráci mezi členskými státy a zaměstnavateli a zajistila by pravidelnou aktualizaci seznamů nedostatkových profesí tak, aby přesně odpovídaly aktuální poptávce na trhu.
4.Podpora aktivní účasti zkušených zaměstnanců
Podpora aktivní účasti starších pracovníků je zásadní, zejména s ohledem na probíhající digitální transformaci. Na její podporu je nezbytné zvyšovat jejich digitální dovednosti prostřednictvím zvyšování kvalifikace. Kromě toho jsou zásadními kroky uznání jejich přínosu a usnadnění flexibilních přechodů mezi zaměstnáním a odchodem do důchodu. V odvětví obráběcích strojů mají zkušenosti starších pracovníků obrovskou hodnotu, zejména při školení nováčků v tradičních mechanismech a technikách řešení problémů, které jsou ve formálních školicích střediscích často opomíjeny
5. Podpora sociálního dialogu zacíleného na zlepšování pracovních podmínek
Podpora sociálního dialogu pro zajištění lepších pracovních podmínek závisí na klíčové roli sociálních partnerů při prosazování kolektivního vyjednávání. EU i členské státy by měly aktivně podporovat sociální dialog a zároveň respektovat autonomii těchto partnerů na všech úrovních. Zásadní je vybavit sociální partnery potřebnými nástroji a zdroji. Tento přístup nejen podporuje jejich aktivní zapojení do sociálního dialogu, ale také zvyšuje jejich schopnost vyjednávat o politikách, které podporují spravedlivé a bezpečné pracovní prostředí v celé Evropě.
CECIMO si uvědomuje, že nedostatek pracovních sil a dovedností představuje významnou překážku pro dosažení udržitelného růstu podporujícího začlenění a brání konkurenceschopnosti a přechodu EU k zelené a digitální ekonomice. Tento nedostatek vyplývá z různých faktorů, jako jsou demografické změny, vyvíjející se požadavky na dovednosti a v některých případech i nevhodné pracovní podmínky, které se liší v různých odvětvích, profesích a regionech. Řešení těchto problémů vyžaduje politická řešení šitá na míru. Přestože již probíhá několik iniciativ, jejich účinné provádění zůstává stále ještě značnou výzvou.
CECIMO proto vyzývá Evropskou komisi, aby nadále podporovala členské státy a sociální partnery při optimalizaci dostupných fondů a nástrojů v souladu s politickými prioritami a na základě poznatků o dynamice dovedností a zaměstnanosti. Odstraněním nedostatku pracovních sil a dovedností může EU plně uvolnit svůj hospodářský potenciál, podpořit inovace a investice, posílit svou průmyslovou infrastrukturu a udržet si konkurenceschopnost na světovém trhu.