Technický týdeník č. 13/2024
Setkání obchodních ředitelů členských firem Svazu strojírenské technologie v Kuřimi
V závěru měsíce června se na pozvání společnosti KSK Precise Motion, a.s. sešli obchodní ředitelé 23 členských subjektů SST ke svému pravidelnému zasedání.
Na úvod si vyslechli informace o hostitelské firmě, které přednesl osobně statutární ředitel společnosti Ing. Antonín Kopřiva.
Společnost KSK Precise Motion, a.s. je tradičním výrobcem kuličkových šroubů v přesnostech IT1-IT5 v souladu s normou ISO DIN 3408. Výrobní portfolio tvoří přesné kuličkové šrouby pro obráběcí stroje, dále trapézové šrouby s lichoběžníkovým závitem, závitové hřídele a matice, vodící tyče, lineární aktuátory kombinující elektroniku a mechaniku, teleskopické kuličkové šrouby, bezprofilové kuličkové šrouby a uložení a další komponenty pro lineární pohyb. Tyto produkty nacházejí uplatnění u zákazníků v mnoha průmyslových oborech. Mezi ty nejvýznamnější patří výrobci obráběcích a tvářecích strojů, vstřikovacích lisů, balicích strojů, zdvihacích zařízení apod., kteří rádi využívají též nabídku rychlých a spolehlivých oprav a servisu kuličkových šroubů. Důležitým rozvojovým odvětvím je návrh a kontrola pohybových os vybavených kuličkovým šroubem. Vysoká úroveň systému jakosti je pravidelně potvrzována auditem zavedeným podle standardu ISO 9001 certifikovaného společností TÜV NORD CERT GmbH. V roce 2013 byl technologický park společnosti KSK Precise Motion, a.s. obohacen o vývojové pracoviště povrchových úprav laserem vybavené moderní skenovací technologií umožňující přesné řízení jeho výkonu. Hlavním účelem laserového robotizovaného pracoviště je laserové kalení, navařování a svařování.
Na úvodní slovo statutárního ředitele navázala komentovaná prohlídka výrobního provozu, která proběhla celkem v pěti maximálně sedmičlenných skupinách jednak proto, aby nebyl narušen provoz, a pak také proto, aby se průvodci mohli individuálně věnovat návštěvníkům a zodpovídat jejich dotazy.
Po společném pracovním obědě zahájil Ing. Oldřich Paclík, CSc., odpolední program, prezentací stavu oboru obráběcích a tvářecích strojů v České republice na základě statistických dat a ve vztahu k aktuálnímu vývoji oboru MT ve světě a v Evropě. Ing. Paclík zprostředkoval účastníkům, setkání rovněž nejnovější informace o aktivitách Evropské asociace výrobního průmyslu a výrobních technologií CECIMO.
V další části úvodního bloku byl poskytnut prostor hostům. Jako první vystoupil s prezentací Ing. Patrik Samko z pražské společnosti Bizz Treat, s.r.o. Přítomni byli i jeho spolupracovníci Ing. Veronika Tylušová a Jiří Tobolka. Záběr datových řešení v této společnosti je poměrně široký – business intelligence, digitalizace dat, analytika, cloudové služby a další. Cílem společnosti je v součinnosti se zákazníkem pomáhat organizacím budovat zdravý byznys prostřednictvím efektivní práce s daty. Zákazník si může být navíc jist, že spolehlivost práce s daty plně odpovídá požadavkům kybernetické bezpečnosti, jak to vyžadují standardy mezinárodní normy ISO/IEC 27001.
Druhým hostem, který na setkání obchodních ředitelů vystoupil a představil svou firmu AYMING, byl Ing. Miloslav Soukup. Společnost se zabývá problematikou odpočtu z daní u nákladů vynaložených na projekty v oblasti výzkumu. Předností společnosti AYMING je například nabídka tzv. pre-auditu, který pracovníci firmy vypracují zdarma. Lákavá je i skutečnost, že příprava bezchybné projektové dokumentace a správné posouzení nároku na odpisy pomůže klientovi uspořit každý rok až 210 000 Kč z každého milionu vynaloženého na vývojové projekty!
Ing. Michal Holub, Ph.D., odborný asistent působící v Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky, FSI VUT v Brně, představil ve svém vystoupení výhody VR Showroomu, využívajícího princip virtuální reality, který definoval jako „nejefektivnější cestu, jak představit své produkty zákazníkům“. Ing. Holub má bohaté odborné zkušenosti ze studijních pobytů v Německu, Rakousku a na Slovensku i ze spolupráce s průmyslem. S řadou členských firem SST, mezi jinými to byly TOS Kuřim, TAJMAC - ZPS, Fermat TOS Čelákovice – Slovácké strojírny, řešil projekty zaměřené především na zvyšování geometrické přesnosti obráběcích strojů.
Ing. Pavel Zeman, Ph.D. z Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii (RCMT) zastává pozici garanta témat výzkumu a spolupráce s průmyslem v oblasti technologie obrábění a vedoucího skupiny Technologie. Jeho odbornou specializací jsou zejména problematika obrábění těžkoobrobitelných materiálů, nové způsoby chlazení při obrábění a aplikace laserových výrobních technologií. Ve svém vystoupení se věnoval dvěma tématům: Stav a rozvoj inovačního prostředí v České republice a zhodnocení účasti RCMT v evropských výzkumných projektech.
Závěr setkání obchodních ředitelů tvořila vystoupení pracovníků SST. Ing. Bedřich Musil podal informaci o strojírenských výstavách a veletrzích v roce 2024 a 2025 a Ing. Leoš Mačák připojil informaci o programu a účasti SST na letošním veletrhu MSV Brno.
Zástupce členských firem SST, kteří jsou současně i členy Technologické platformy Strojírenská výrobní technika, zaujalo vystoupení Ing. Bedřicha Musila zaměřené na aktuální stav tohoto projektu.
Řada témat, na která se v hlavním programu nedostalo, řešili účastníci setkání obchodních ředitelů v rámci diskuse, a hlavně pak v neformální atmosféře večerního posezení v Golf resortu Kaskáda.